Nepríjemní alebo bez záujmu?

Autor: Norbert Kokavec | 25.3.2012 o 17:15 | Karma článku: 4,88 | Prečítané:  538x

Slnečné lúče su čoraz teplejšie a viacerí z nás pomaly po zimnom oddychu už vyberajú zaprášené cestovné ruksaky vyrážajú na lov zážitkov do centier Eúropy. Len aby hon na zážitky dopadol užitočne a nie zbytočne.... Každá krajina má svoje charakteristické črty, niektoré sú nám prijemné a iné nám zasa robia vrásky. Okrem "ducha" mesta môžeme hovoriť aj o rozličných kultúrach či rozličnom správaní domácich v krajine, ktorú navštevujeme. Mojou poslednou zastávkou bolo Nórsko, severská krajina pokrytá snehom, ponorená do hmly, chladná.... To je asi čo napadne bežného našinca pri pomyslení na Nórsko. Hlavné mesto - Oslo, krásne, upravené a čisté ale aj veľmi chladné. Nie však chladné len v zmysle poveternostných podmienok ale aj v zmysle správania sa domácich k turistom. Ak ste zvyknutí na otvorené náruče a príjemné úsmevy teplejších krajín, prosím zabudnite. Nič také Vás tu nečaká...Nóri sú na seba veľmi prísny, udržiavajú nielen seba ale aj svoju krajinu.

Vigeland Sculpture ParkVigeland Sculpture ParkNorbert Kokavec

Pokiaľ ste zvyknutý zahodiť ohorok cigarety na zem a ísť ďalej, asi sa radšej zamyslite a prehodnoťte svoje správanie. Na to domáci nie sú zvyknutí - ohorky patria do popolníka, odpadky do koša a vykrikovanie, rozbíjanie fliaš po ceste domov z nočného baru zasa mimo ich kultúry. Takýto sú Nóri... Ich severská nátura vybičovaná chladom, sa prejavuje aj v ich správaní - pokiaľ Vás niekto odmietne odfotiť na ulici a zachytiť pre Vás "momentku" z Osla, nie je to tým, že nerozumel Vašej požiadavke, ani tým, že zle vyzeráte ale jednoducho tým, že nemajú o Vás záujem. Nóri si vystačia sami, sú zvyknutí na svoje štandardy, majú radi svoj poriadok a nemajú problém Vám dať pocítiť "kto je tu doma".

Čím to je? Je to asi tým, že ako jedna z mála krajín, sa nedala zmiasť euro-mániou a nenechali sa podmaniť mocou únie. Vlastná mena, silná ekonomika, tvrdé povahy - to sú artikle úspechu, a ten naozaj v tejto krajine cítiť. To čo inde chýba, tu je prebytkom. Sebarešpekt, sebakontrola a najmä výchová k poriadku a čistote už od dectva je to čo robí tento národ odlišný.

Úsmev Vám síce opätujú krásne nórske ženy v hoteloch pri Vašom príchode, no tam to aj končí. Nik Vás nebude vyprevádzať s prehnaným afektovaným lúčením, ale jednoduché "Good bye, thank you" ukončí vašu návštevu. Viac prívetivejšie správanie majú iba imigranti, ktorích nájdete väčšinou vo fast-foodoch a stánkoch, ale tiež nemrhajú slovami.

Krajina, je krásna je tam čo vidieť, no také niečo ako príjemný zákaznický či turistický servis asi budete hľadať márne. Určite to nie je tragédia, všetko je však komplikovanejšie nakoľko aj označenia pre turistov sú minimálne, ak teda nejaké sú. Ak sa aj napriek tomu všetkému rozhodnete Oslo navštíviť, vyzbrojte sa mapou, dobrou náladou a nezabudnite ani na "tučnú" peňaženku aby Vás barman neprekvapil účtenkou za pivo v hodnote 15 euro.

Symbolom krajiny je Trol, malá postavička s veľkým nosom - je to síce milé, ale posúdenie či aj určitým spôsobom pravdivé nechám na Vás...

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?